Ризики вживання алкоголю у підлітковому віці

Teenagers_alcoholism.jpg

У наш час «молодшають» не лише інфаркти та інсульти, а й алкоголізм. Мої власні спостереження підтверджуються даними ВОЗ: в Україні серед чоловіків, що вдаються до епізодичного важкого п’янства, більше 60% мають вік 15-19 років. Щодо жінок ця цифра становить 34%. При цьому на одну 15-19-річну особу споживання чистого алкоголю становить 15,6 л. Серед п’ятнадцятирічних підлітків, що вживають алкоголь, більше 30% вперше спробували його у віці 13 років або молодше [1]. Отже, проблема підліткового алкоголізму має неабиякі масштаби.

Підлітки вживають алкоголь рідше, ніж дорослі. Проте коли вживають, дози зазвичай є більшими. Дослідження свідчать, що близько 90% вживаного підлітками алкоголю споживається протягом нетривалих періодів важкого п’янства. Причини вживання – бажання самоствердитись, пошук нових ризикованих пригод, гормональні стреси. Важливим є також чинник спадковості, адже діти алкоголіків мають щонайменше вчетверо більше шансів захворіти на алкоголізм.

Підлітковий вік – період формування всіх систем організму, налагодження його функцій. Підвищується вироблення статевих гормонів – естрогену і тестостерону. Вони, у свою чергу, стимулюють вироблення інших важливих гормонів та чинників росту. Вживання алкоголю у цей час різко порушує гормональний баланс. Це унеможливлює нормальний розвиток органів, кісток та м’язів.

До 20-річного віку активно розвивається головний мозок. Вченими доведено руйнівний вплив алкоголю у підлітковому віці на ділянки мозку, що відповідають за пам’ять, моторні навички, координацію рухів. Порушуються пізнавальні функції та здатність навчатися. Особливо небезпечними для мозку визнані наслідки вживання великих доз алкоголю за короткий період часу. Навіть якщо такі випадки є нечастими, вони здатні завдати мозку підлітка непоправної шкоди.

Небезпека криється ще й у несформованості підліткової психіки. У стані алкогольного сп’яніння підлітки часто здатні на імпульсивні вчинки. Відсоток вбивств, самогубств, скалічення себе і інших, ДТП за участю молодих людей під дією алкоголю є вкрай високим.

Тому звертаюсь до батьків: убезпечте своїх дітей від алкоголю. Насамперед власною поведінкою. Нехай свята асоціюються у них з теплим спілкуванням у міцному сімейному колі, а не з міцними напоями. Діти, які мають довірливі стосунки з батьками, вкрай рідко мають проблеми з алкоголем у підлітковому віці.

[1] Global Information System on Alcohol and Health (GISAH), режим доступу: http://apps.who.int/gho/data/node.gisah.A1206?lang=en&showonly=GISAH


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М