Що таке опіоїди та опіоїдна залежність

Opium.jpg

Опіоїди – психоактивні речовини, отримані з опійного маку, або їх синтетичні аналоги та з’єднання, що синтезуються нашим організмом – ендогенні опіоїдні пептиди. Останні відіграють позитивну роль, адже відповідають за мотивацію, контроль вживання їжі, зменшення відчуття болі та стресу тощо.

Інша справа з такими поширеними опіоїдами, як героїн, морфін, метадон. Потрапивши у залежність від них, людині дуже важко її позбутися. А формується вона миттєво. За даними ВООЗ кількість людей, що страждають на опіоїдну залежність, у світі перевищує 15 млн., і щорічно від передозування опіоїдами гинуть 69 тис. осіб!

Більшість опіоїдних наркоманів вживають героїн. Це настільки сильний наркотик, що психічна залежність від нього виникає після першої ж дози. Невдовзі настає і стійка фізична залежність. На початку людина відчуває приплив сил, працездатності та ейфорію, і повністю втрачає сили опиратися наркотику. Але цей період швидко закінчується. Натомість залежність настільки укорінюється, що позбавитися її самостійно майже неможливо.

Організм скорочує, а згодом припиняє синтез власних ендорфінів (гормонів щастя), тож на зміну ейфорії приходить глибока депресія, агресивність, суїцидальні думки. Намагаючись позбутись цього, залежні збільшують дозу та частоту вживання. Приблизно протягом року залежності опіоїдні наркомани фактично вичерпують запас міцності свого організму. Різко проявляються захворювання серцево-судинної системи, печінки, часто – туберкульоз.

Крім того, переважно ін’єкційна форма вживання опіоїдів значно збільшує ризики зараження ВІЛ, СНІДом, гепатитами В та С. Адже особистість людини швидко руйнується і вона стає байдужою до джерел, з яких отримує нові дози.

Опіоїди є причиною більшості смертей від передозування наркотиків у світі. Адже вони діють на ділянку мозку, що відповідає за регулювання дихання. У великих дозах викликають його пригнічення та смерть. Існує навіть поняття „тріада передозування опіоїдів”, що включає точкові зіниці, втрату свідомості та пригнічення дихання. Тоді відлік часу йде на хвилини. У багатьох країнах у вільному доступі є препарат налоксон, рекомендований ВООЗ для екстреної допомоги при передозуванні опіоїдів.

Якщо у близької Вам людини є опіоїдна залежність, вкрай важливо отримати професійну консультацію як з питань екстреної допомоги, так і щодо комплексного лікування цієї важкої залежності.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М