Як похмілля впливає на розумову діяльність

Hangover.jpg

Вплив алкогольної інтоксикації на роботу мозку є доведеним багатьма дослідженнями і не викликає жодних сумнівів. Існують чіткі застереження щодо вживання алкоголю при виконанні певних видів діяльності. Так, законом заборонено водіння у нетверезому стані, виконання окремих видів робіт, що вимагають посиленої уважності та заходів безпеки.

Натомість, поза увагою дослідників та суспільства загалом залишається інша важлива проблема. Наскільки безпечним є виконання тих самих видів діяльності людиною у стані так званого похмілля? Здавалося б, рівень алкоголю в крові вже відповідає нормі, тож можна не турбуватися. Чи це дійсно так?

Нечисленні дослідження з цього приводу свідчать, що не все так просто. Одразу зробимо ремарку, що мова йде про наслідки вживання алкоголю здоровою людиною, що не страждає на алкоголізм. А під похміллям розуміємо набір психічних та фізичних симптомів, що з’являються на наступний день після разового вживання великої дози. При цьому концентрація алкоголю в крові вже є нижчою за 0,02%.

Отже, що стосується показників уваги, то були виявлені суттєві порушення стійкої уваги – тієї, яку необхідно утримувати протягом достатньо довгого періоду часу. У той же час, похмільний синдром не зачіпає здатності розподіляти увагу між декількома об’єктами.

Іншою психічною функцією, що страждає під час похмілля, виявилася пам’ять. Причому негативний вплив чиниться як на короткострокову, оперативну пам’ять, так і на довгострокову, що зазвичай залишається стійкою до дії чинників, що порушують короткострокове запам’ятовування.

І, нарешті, психомоторні функції. За результатами досліджень під час похмілля людина досить довгий час продовжує відчувати характерні для алкогольного сп’яніння порушення. Насамперед йдеться про загальмованість реакцій та порушення точності рухів.

Нажаль, поки що бракує досліджень щодо впливу похмілля на вищу розумову діяльність, але ця тема активно розробляється вченими. Проте навіть з наявних досліджень зрозуміло, що людина у стані похмілля потенційно може зашкодити собі та оточуючим. Насамперед це стосується водіння автомобілю, адже це вимагає зосередженості (стійкої уваги), швидкості та точності реакцій. При цьому, як відомо, сідати за кермо після вечірньої пиятики – поширена у нашій країні практика. Тим більше, що закон це забороняє. Тож наша безпека залежить виключно від свідомості кожного.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М