Як алкоголь впливає на сон?

how_alcohol_affect_sleep.jpg

Сон – одне з найзагадковіших з точки зору науки явищ. Функції сну та його фази багато в чому залишаються невивченими. Проте порушення сну доведено призводять до проблем зі здоров’ям. Поширена думка про те, що чарка перед сном допомагає швидше заснути, дійсно має під собою деякі підстави. Адже алкоголь заспокоює та пригнічує нервові процеси. Проте з висновками щодо користі спиртного для сну не слід поспішати…

Особливо часто проблеми зі сном виникають у людей похилого віку. Нажаль, з віком фаза глибокого сну скорочується, і люди старші за 65 часто прокидаються до 20 разів за ніч. Це іноді призводить до вживання ними алкоголю, який попервах допомагає розслабитися та швидко заснути. Проте цей ефект триває недовго. З часом заспокійливий та снодійний ефект алкоголю знижується. Натомість, поглиблюються порушення сну. Людина частіше прокидається серед ночі, і повернутися до сну стає все важче.

Алкоголь негативно впливає на нервові клітини, що виробляють важливі для сну гормони – серотонін та норадреналін. Результатом стає порушення гормонального балансу і проблеми зі сном. Так, серотонін бере участь у процесах засинання та регулює фазу глибокого сну. Інший нейромедіатор – норадреналін – відповідає за регуляцію швидкої фази сну та пробудження. Крім того, вживання алкоголю перед сном змушує організм замість відпочинку запустити процес його знешкодження та виведення, що також унеможливлює нормальний сон.

Реальною небезпекою для тих, хто зловживає алкоголем, є підвищення ризику зупинки дихання уві сні. Це різновид апное – звуження верхніх дихальних шляхів уві сні, що призводить до тимчасової зупинки дихання та пробудження. Проблема апное часто зустрічається і в людей, що не зловживають алкоголем. Проте у поєднанні з ним стає особливо небезпечною. Адже алкоголь, як депресант, може подовжувати тривалість зупинки дихання, посилюючи небезпеку аритмії, серцевого нападу та навіть раптової смерті.

Проблеми зі сном серед людей, що мають алкогольну залежність – швидше правило, ніж виключення. Алкоголіки довше засинають, частіше прокидаються вночі, а також мають порушені фази сну. Проблеми часто погіршуються під час розвитку синдрому відміни. З’являється безсоння, а у важких випадках сон складається лише з коротких фаз швидкого сну, що не приносить належного відпочинку та відновлення сил. Тому відновлення нормального сну – одне з важливих завдань при лікуванні алкоголізму.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М