Обережно! Ліки, що викликають залежність

Drug_Depend.jpg

Серед усіх видів залежностей, залежність від ліків є найбільш схожою з наркотичною. Адже певні ліки і є наркотичними речовинами, що вживаються під контролем лікаря. Так само як і алкогольна, залежність від ліків має як фізичні, так і психічні прояви.

Проявами фізичної залежності є погіршення фізичного самопочуття після припинення прийому ліків (абстинентний синдром), необхідність нарощування дози з часом для досягнення того самого ефекту (толерантність), а іноді і втрата контролю над вживанням.

При психологічній залежності усіх цих ознак щодо фізичного стану не спостерігається. Але людина настільки психологічно звикає до ліків, що їх відміна викликає гострий психологічний дискомфорт.

Почнемо з препаратів, що викликають фізичну залежність. До них насамперед належать снодійні та седативні засоби, найбільшими класами яких є барбітурати та бензодіазепіни. Навіть у терапевтичних дозах тривале лікування ними викликає звикання та залежність. Відміна веде до виникнення нудоти, блювання, тахікардії та підвищення тиску. Іноді розвиваються судоми та делірій, а передозування призводить до смерті.

Фізичну залежність також викликають транквілізатори, що використовують для лікування тривожних станів, нейролептики, якими лікують психози, та антидепресанти. Синдром відміни після них включає як описані вище стани (крім делірія), так і грипоподібні прояви, діарею тощо.

Інша картина спостерігається при звиканні до ліків, що не мають наркогенного потенціалу, а отже, викликають не фізичну, а психологічну залежність. ВООЗ відносить до них:

  • психотропні лікарські засоби, що не викликають залежність;
  • проносні засоби;
  • анальгетики (включаючи аспірин, парацетамол);
  • стероїди та інші гормони;
  • вітаміни;
  • антациди (нейтралізатори кислоти шлунку).

Небезпека криється у їх загальній доступності та патологічній любові наших співвітчизників до самолікування. Так, багато людей не помічають, як прийом проносного стає регулярним, кишківник звикає і без нього вже не може нормально функціонувати. Те саме стосується прийому гормонів. А звичка за найменшого болю приймати анальгетики може призвести не лише до виразки шлунка та інших неприємних наслідків для ЖКТ, але й до маскування важких захворювань. Адже вони проявлялися больовим синдромом, що знімався прийомом анальгетиків. На відміну від фізичної залежності, яку зазвичай знімають поступово, від психологічної позбавляються лише повною раптовою відміною препаратів.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М