Подвійний удар: алкоголь і нікотин

Alcohol_Nicotine.jpg

Алкоголь і нікотин – наркотики, що найчастіше у світі вживаються разом. Механізми їхньої дії на організм відрізняються. Якщо алкоголь є депресантом, що пригнічує роботу нервової системи, то нікотин, навпаки, чинить на неї збуджуючий ефект. Проте обидва вони діють на дофамінову систему мозку – „систему винагороди”, що відповідає за почуття задоволення та заохочує до зловживання.

Серед алкоголіків кількість курців є втричі вищою, ніж серед людей, що не зловживають алкоголем. Це, серед іншого, пояснюється формуванням в організмі т. з. крос-толерантності до алкоголю та нікотину. Тобто підвищення толерантності [1] до алкоголю супроводжується підвищенням толерантності до нікотину і навпаки. Отже, у курців більше ніж у решти людей шансів швидко набути алкогольної залежності, а в алкоголіків – нікотинової.

Алкоголь і нікотин підсилюють дію одне одного. І це призводить до ще більш важких наслідків, ніж їх окреме вживання. Одним з найбільш загрозливих доведених наслідків їх спільного вживання є зростання в рази ризиків розвитку онкологічних захворювань верхніх дихальних шляхів та печінки. Згідно з дослідженнями вчених вживання алкоголю і нікотину є причиною 80 % всіх випадків раку ротової порожнини у чоловіків і 65 % у жінок, а також більш ніж 80 % випадків раку стравоходу та 25-30 % випадків печінково-клітинної карциноми [2].

Вплив спільної дії алкоголю і нікотину на серцево-судинну систему залишається недостатньо вивченим. Проте, навіть якщо ефект не є синергетичним (коли спільна дія декількох чинників є значно більшою за просту суму складових), він є вкрай руйнівним. Так, і алкоголь і нікотин підвищують кров’яний тиск. Це підвищує ризик інсульту, інфаркту та інших серйозних серцево-судинних патологій. Крім того, обидва вони підвищують у крові рівень тригліцеридів – жирів, що провокують виникнення ішемічної хвороби серця.

У якості прикладу згубної дії алкоголю і нікотину на здоров’я дослідниками часто використовується т. з. „російський природний експеримент”. Йдеться про пострадянські часи у Росії 1990-1994 рр., коли різке зростання ввезення до країни алкоголю і тютюнових виробів супроводжувалося величезним скороченням тривалості життя (на 6 років) та зростанням смертності (на 36 %). Причому зростання смертності на 30 % було забезпечене наслідками вживання алкоголю і ще на 33 % — серцево-судинними захворюваннями. Тож, висновки за Вами.

[1] Толерантність – одна з ознак залежності, коли внаслідок адаптації організму до наркотику з часом виникає необхідність  вживати більшу дозу для досягнення того самого ефекту.

[2] CANCER RISK ASSOCIATED WITH ALCOHOL AND TOBACCO USE: FOCUS ON UPPER AERODIGESTIVE TRACT AND LIVER, режим доступу: https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh293/193-198.pdf


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М