Що таке співзалежність?

Co-alcoholism.jpg

Феномен співзалежності був описаний ще у 1950-х рр., коли спеціалісти з терапії алкоголізму помітили спільні психічні симптоми у членів сімей алкоголіків. Виявилося, що члени сімей страждають від низки схожих хворобливих станів. Тих, хто знаходився у цьому стані, спеціалісти охрестили ко-алкоголіками, а сам стан – «співзалежністю».

Співзалежність – це патологічний стан повного заглиблення у життя залежної від алкоголю людини. Він характеризується емоційною, соціальною, а подекуди й фізичною залежністю від алкоголіка. Це згубно впливає на всі аспекти життя співзалежного, його сприйняття реальності та відносини з людьми.

У психології виокремлюють декілька типів співзалежних за моделями поведінки. Основними є рятівник, переслідувач та жертва. Ці три ролі цілком пояснюються назвами, тож детально зупинятися на них не буду. Лише зазначу, що вони не є усталеними і співзалежний може з рятівника перетворюватися на переслідувача, а згодом і на жертву.

В основі співзалежності – низька самооцінка. З цього випливають всі її прояви, засновані на орієнтованості людини назовні, залежності від думки інших. Отже, співзалежному властиві:

патологічна залежність від відносин з алкоголіком, що мають бути збережені будь-що, адже без них співзалежний почувається непотрібним та самотнім;

намагання вирішувати проблеми залежного замість нього через упевненість, що залежний  нездатний робити це самостійно;

ненависть до себе, ігнорування власних потреб та нехтування інтересами людей, що об’єктивно потребують уваги співзалежного (наприклад, діти, старі батьки);

маніпулювання поведінкою залежного, використання його почуттів – провини, сорому, співчуття тощо – з метою встановлення повного контролю над ним;

схильність до самообману, виправдання будь-яких вчинків алкоголіка та своїх вчинків, спрямованих на його «порятунок».

 

Співзалежні так вживаються у свою роль, що вихід з неї стає справжньою проблемою. Нерідко коли залежний виліковується, життя співзалежного ніби втрачає сенс і він підсвідомо може намагатися повернути алкоголіка до спиртного. І це найстрашніше.

Тому необхідно зрозуміти дві основні речі. Перше: будь-яка людина, що знаходиться у близьких відносинах з алкоголіком, набуває ознак співзалежності. Це питання часу. І друге: стан співзалежного небезпечний як для нього самого, так і для залежного, тому обов’язково потребує кваліфікованої допомоги.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М