Що таке співзалежність?

Феномен співзалежності був описаний ще у 1950-х рр., коли спеціалісти з терапії алкоголізму помітили спільні психічні симптоми у членів сімей алкоголіків. Виявилося, що члени сімей страждають від низки схожих хворобливих станів. Тих, хто знаходився у цьому стані, спеціалісти охрестили ко-алкоголіками, а сам стан – «співзалежністю».
Співзалежність – це патологічний стан повного заглиблення у життя залежної від алкоголю людини. Він характеризується емоційною, соціальною, а подекуди й фізичною залежністю від алкоголіка. Це згубно впливає на всі аспекти життя співзалежного, його сприйняття реальності та відносини з людьми.
У психології виокремлюють декілька типів співзалежних за моделями поведінки. Основними є рятівник, переслідувач та жертва. Ці три ролі цілком пояснюються назвами, тож детально зупинятися на них не буду. Лише зазначу, що вони не є усталеними і співзалежний може з рятівника перетворюватися на переслідувача, а згодом і на жертву.
В основі співзалежності – низька самооцінка. З цього випливають всі її прояви, засновані на орієнтованості людини назовні, залежності від думки інших. Отже, співзалежному властиві:
патологічна залежність від відносин з алкоголіком, що мають бути збережені будь-що, адже без них співзалежний почувається непотрібним та самотнім;
намагання вирішувати проблеми залежного замість нього через упевненість, що залежний нездатний робити це самостійно;
ненависть до себе, ігнорування власних потреб та нехтування інтересами людей, що об’єктивно потребують уваги співзалежного (наприклад, діти, старі батьки);
маніпулювання поведінкою залежного, використання його почуттів – провини, сорому, співчуття тощо – з метою встановлення повного контролю над ним;
схильність до самообману, виправдання будь-яких вчинків алкоголіка та своїх вчинків, спрямованих на його «порятунок».
Співзалежні так вживаються у свою роль, що вихід з неї стає справжньою проблемою. Нерідко коли залежний виліковується, життя співзалежного ніби втрачає сенс і він підсвідомо може намагатися повернути алкоголіка до спиртного. І це найстрашніше.
Тому необхідно зрозуміти дві основні речі. Перше: будь-яка людина, що знаходиться у близьких відносинах з алкоголіком, набуває ознак співзалежності. Це питання часу. І друге: стан співзалежного небезпечний як для нього самого, так і для залежного, тому обов’язково потребує кваліфікованої допомоги.