Запій: особливості та наслідки

Booze.jpg

Запій – це форма важкого пияцтва, що триває протягом одного і більше днів та супроводжується значною алкогольною інтоксикацією. Відмінністю запою є періодичність. Один або кілька днів пияцтва змінюються періодом (іноді тривалим) повного утримання від алкоголю. Тобто людина, яка страждає на запої, має свій особливий „графік” прийому алкоголю.

Нерідко початком запійного пияцтва стає вживання алкоголю протягом вихідних. Приводом є бажання розслабитись після робочого тижня, зняти стрес. Наступного ранку настає похмілля, що знімається черговим прийомом. Зупинитися важко, доза нарощується. Припиняється це неподобство лише необхідністю виходу на роботу у понеділок.

Такі короткострокові запої ще контролюються людиною й спричинені психологічною потребою. Проте за постійного повторення вони неодмінно перерастають у тривалі. Це лише питання часу. Тривалі запої (1-3 тижні і довше) є ознакою розвиненого алкоголізму. Алкоголь вживається вже не для задоволення, а через фізичну потребу. Його якість втрачає значення. Мотиви для переривання запою – вихід на роботу, збереження сім’ї – вже не видаються важливими.

У чому найбільша небезпека запоїв? По-перше, у високих дозах алкоголю за короткий період часу. Печінка, що метаболізує 90% вживаного алкоголю, здатна нейтралізувати лише 1 дозу (1 drink = 14 г етанолу) за годину. Якщо вживається більше, концентрація алкоголю у крові зростає, настає гостре отруєння.

Західні спеціалісти називають запоєм вживання протягом двогодинного періоду часу 5 та більше доз алкоголю чоловіками та 4 або більше жінками [1]. Саме такий спосіб вживання алкоголю за статистикою стає причиною більшості смертей, спричинених зловживанням алкоголем.

По-друге, небезпекою запоїв є нерівномірність вживання алкоголю у часі. Як би двозначно це не звучало, для організму алкоголіків, що зловживають постійно, прийом алкоголю є меншим стресом, ніж для тих, хто має періоди повного утримання від нього. Я не закликаю пити безпробудно, адже така сумнівна перевага постійного вживання з лихвою компенсується іншими важкими наслідками для здоров’я.

Як бачимо, запої можуть починатися непомітно. Ознаками проблеми є схильність до періодичного вживання великих доз спиртного за короткий проміжок часу та звичка пити швидкими темпами. Зверніть на це увагу й змінюйте алкогольні звички вчасно.

[1] Binge drinking, режим доступу:  https://www.alcoholrehabguide.org/alcohol/binge-drinking/


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М