Алкоголь і вірусні гепатити: чи є між ними зв’язок?

Alcohol_and_Hepatitis.jpg

На хронічну форму гепатиту В у світі хворіють близько 400 млн. людей, гепатиту С – близько 180 млн., тобто відповідно 5% та 2% населення планети. Спостереження медиків засвідчують, що поширеність вірусних гепатитів серед хронічних алкоголіків є значно більшою, аніж серед решти населення. Причини цього досі до кінця не з’ясовано. Але саме зловживання алкоголем та вірусні гепатити спричиняють найбільшу у світі кількість смертей від захворювань печінки.

Алкоголь та вірусні гепатити використовують однакові механізми для руйнування печінки. І, звичайно, підсилюють дію одне одного. Так, у людей, що одночасно страждають на вірусний гепатит та хронічний алкоголізм, цироз печінки розвивається більш ніж удвічі частіше, ніж у тих, хто має лише одну з цих недуг. Давайте розглянемо головні причини такої згубної дії.

По-перше, алкоголь вкрай негативно впливає на роботу клітин печінки – гепатоцитів. Вони втрачають здатність поглинати кисень та синтезувати молекули, необхідні для знешкодження небезпечних речовин, що потрапляють до крові. У тому числі й вірусів гепатиту.

По-друге, дослідження на тваринах довели, що в інфікованих гепатитом тварин алкоголь сприяє зростанню кількості клітин вірусного гепатиту у крові. У заражених гепатитом В мишей, яким додавали до їжі алкоголь, кількість поверхневих антигенів гепатиту та вірусних ДНК у крові підвищувалася всемеро порівняно з мишами, яких тримали на «безалкогольній» дієті. Якщо додати до цього пригнічення алкоголем загального імунітету, поширення вірусу у крові прискорюється катастрофічними темпами.

Іншою причиною поширеності вірусних гепатитів серед алкоголіків називають одночасне вживання багатьма з них наркотиків. Ін’єкції становлять величезні ризики зараження гепатитом при спільному користуванні шприцом.

Отже, прямого зв’язку між алкоголем й інфікуванням вірусним гепатитом немає. Адже вірус потрапляє до організму не з алкоголем. Проте алкоголь в десятки разів прискорює розвиток інфекції, створює для неї найсприятливіші умови. Значна частина інфікованих гепатитом людей навіть не здогадуються про свою хворобу. А зловживання алкоголем прискорює появу симптоматики вірусного гепатиту. Ігнорувати біль важко, і звернення по медичну допомогу дозволяє виявити вірус. Тож, можливо, цим і можна пояснити більшу кількість виявлених випадків гепатитів серед хронічних алкоголіків.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М