Алкоголь і вагітність

Alcohol_and_Pregnancy.jpg

Вживати чи не вживати алкоголь – вибір кожної людини. Адже зрозуміло, наскільки руйнівною є його дія на організм. Тому, погодьтесь, було б обурливо і несправедливо, якби хтось робив цей вибір за вас. Але саме так вчиняє жінка, яка під час вагітності вживає алкоголь. Отруюючи найбільше диво у своєму житті – власну дитину.

Як не дивно, до кінця 60-х рр. ХХ ст. проблема вживання алкоголю вагітними жінками не отримувала належної уваги. Лише тоді вченими були вперше описані дефекти та вади розвитку, спільні для дітей, що зазнавали алкогольної інтоксикації в організмі матері. Комплекс цих вад отримав назву алкогольного синдрому плоду. Він включає вади розвитку мозку та ЦНС (розумова відсталість, порушення поведінки), затримки фізичного розвитку (дефіцит ваги та росту), а також специфічні дефекти обличчя та черепу. Іноді дитина отримує всі з перерахованих вад, іноді – частину. Проте жити з ними їй доведеться до кінця свого життя.

Коротко поясню механізм впливу алкоголю на мозок ембріону. Клітини, що мають стати нейронами, по мірі розвитку плоду множаться та пересуваються до місця свого призначення. Формуються різні за функціями нервові клітини, що по мірі дозрівання налагоджують стійкі зв’язки з іншими клітинами мозку. Алкоголь завдяки дії вільних радикалів знищує ці клітини на стадії активного формування самих клітин та життєво важливих зв’язків між ними. Особливо небезпечними з цієї точки зору є І та ІІІ триместри вагітності.

Вченим досі невідомі дози алкоголю, мінімально достатні для незворотних змін розвитку плоду. Тож навіть незначна порція алкоголю може виявитись фатальною. До того ж, кожен випадок є індивідуальним. Ступінь та характер ураження ненародженої дитини залежить від генетичних факторів, віку матері, екології, харчування вагітної та наявності у неї проблем зі здоров’ям. Тому виправдання на зразок „подружка вживала трохи алкоголю під час вагітності і нічого не сталося” не працюють! Так само не спрацьовує власний досвід з минулих вагітностей. Кожен випадок є індивідуальним. І ризик занадто високий, щоб випробовувати долю.

Якщо Ви вживали значні дози алкоголю перед вагітністю або не можете відмовитися від нього після її настання, це серйозний привід звернутися до нарколога. Зараз існують ефективні методи лікування таких випадків, що дозволять звести до мінімуму наслідки попереднього вживання алкоголю для дитини та позбавити жінку від алкогольної залежності.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М