Алкоголь і агресія

Alcohol_Aggression.jpg

Стверджувати, що в кожної людини алкоголь викликає агресію, неможна. Декого він навпаки заспокоює. Проте вражаюча кількість випадків насильства за статистикою скоюються саме у стані алкогольного сп’яніння. Як зрозуміти, у кого алкоголь викликає агресію, а у кого – ні?

Одразу зазначу, що в науковому світі досі не існує єдиної думки щодо зв’язку між алкоголем і агресією. Натомість є декілька обгрунтованих теорій, які, на мій погляд, заслуговують уваги.

Насамперед треба чітко розділити фармакологічну і психологічну дію алкоголю. Фармакологічна дія алкоголю – його вплив на певні біохімічні процеси в організмі. Дослідження доводять, що алкоголь посилює агресію у людей з низьким рівнем серотоніну та високим рівнем тестостерону. Така комбінація сама по собі сигналізує про схильність особистості до агресії, домінування. Ще більше знижуючи рівень серотоніну, що відповідає за гальмування реакцій, алкоголь стимулює агресію.

До фармакологічних ефектів можна віднести і прояви алкогольної міопії, коли під дією алкоголю порушуються когнітивні функції мозку та логічне мислення. Сприйняття реальності обмежується окремими фрагментами, що часто осмислюються хибно. Це викликає неадекватну агресивну реакцію. Алкогольна міопія є наслідком тривалого зловживання. Вона насамперед властива алкоголікам „зі стажем”.

Психологічна дія алкоголю щодо розвитку агресії пов’язана з очікуваннями людини від вживання. Ті, хто звертається до алкоголю для розслаблення, рідко проявляють агресію. Якщо ж вживання алкоголю з самого початку є формою протесту, так би мовити, „всім наперекір”, то переважно це закінчується насильством.

Психологічним чинником формування агресивної поведінки після зловживання є соціокультурне середовище. Це модель поведінки у стані алкогольного сп’яніння, що є прийнятною для певного суспільства, нації. З дитинства людина формує уявлення про те, як себе поводять у такому стані. Так, властива деяким скандинавським та слов’янським народам зухвалість після зловживання є зовсім неприйнятною для окремих західноєвропейських націй, у яких алкоголь викликає лише добродушну веселість. Звичайно, можливі винятки.

Зв’язок між алкоголем і агресією існує. Зловживання алкоголем є одним з найбільших ризиків щодо вчинення злочинів та насильства. Тож боротьба зі зловживанням є важливим внеском до суспільного добробуту.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2021 © DETOX+. Всі права захищені. Ліцензія МОЗ України наказ від 26.05.2021 № 1038 Реєстраційне досьє від 23.04.2021 № 1703/21/М